Winnica i winiarnia Celtica

Rabaty do
10%

Winnica i winiarnia Celtica

Witajcie w Masywie Ślęży i Winnicy Celtica. W miejscu tajemniczym, wyjątkowym i klimatycznym, gdzie splatają się historie Celtów, Słowian oraz wina SABAT.

Decyzja o zamieszkaniu w Sobótce zapadła szybko i niespodziewanie. Nie tylko dlatego, że jest w połowie drogi między Wrocławiem a Wałbrzychem skąd pochodzimy. Kilkanaście lat spędzonych u stóp Ślęży utwierdziło nas w przekonaniu, że był to jeden z najlepszych wyborów w naszym życiu…
Dzięki temu możemy dziś podzielić się z Wami wszystkim, co udało nam się stworzyć i czym natura obdarzyła te strony. Zapraszamy do Winiarni i Winnicy CELTICA na kieliszek wytwarzanego tu wina SABAT, w którym odnajdziecie cząstkę tajemniczości tego miejsca, unikatowego klimatu i naszej pasji. Przekonajcie się sami jaka magia drzemie w tym miejscu i czym możemy Was zadziwić!

Wina Sabat to przede wszystkim wina gronowe, czerwone, różowe i białe, ale także unikatowe  wino porzeczkowe i wieloowocowe.

Poznaj nasze wina

RIESLING

Białe wytrawne wino spod Ślęży

Typowy Riesling o wysokiej jak na 2018 rok kwasowości. Jeden z najpopularniejszych szczepów uprawianych w Niemczech, francuskiej Alzacji, Austrii czy Czechach. Odmiana typowa dla zimniejszych stref klimatycznych i jedna z najpóźniej zbieranych. Młode wina mają nuty lekko owocowe, bardziej dojrzałe przyjmują aromaty benzynowo-naftowe. Riesling wydaje się być najbardziej wytrawnym winem z naszej oferty za sprawą najwyższej kwasowości. Teraz w eleganckiej butelce typu reńskiego.

SAUVIGNON BLANC 

Wino białe wytrawne/ półwytrawne

Sauvignon Blanc to jeden z najpowszechniejszych białych szczepów winorośli uprawianych na Świecie. Za sprawą swojego eleganckiego, świeżego smaku i aromatu przypominającego owoce egzotyczne podbił serca miłośników win od Francji po najdalsze zakątki Nowego Świata. Wino najczęściej wytrawne jest lekkie, rześkie, czasem z aromatami brzoskwini i agrestu. W tym roczniku zdecydowane kwasy podkreślają nuty cytrusowe.

JOHANNITER

Wino białe półwytrawne

Johanniter to odmiana hybrydowa oparta na starym sprawdzonym szczepie Riesling, więc wino z tej odmiany jest dość zdecydowane w smaku, ale łagodniejsze od swojego rodzica i bardziej aromatyczne, z nutami owocowymi, głównie jabłka i gruszki. Bardzo dobre wino do picia na co dzień.

GEWÜRZTRAMINER

WinoBiałe półsłodkie

Król naszych białych win!  Wspaniały i wykwintny szczep pochodzący z Alzacji o aromacie białych kwiatów i miodu ze szczególnym naciskiem na kwiat czarnego bzu, oraz płatki dzikiej róży. Niska kwasowość i cukry resztkowe podkreślają wybujałe aromaty i czynią wino niezwykle łagodnym i przyjemnym, co widać także  w nazwie –  gewűrz… znaczy przyprawiony. Idealne wino na wykwintny prezent. Grafika na etykiecie, którą wykonała lokalna artystka, ukazuje naszą winnicę na tle Ślęży.

SOLARIS

Wino białe półsłodkie

Solaris (czyli słoneczny stąd krzyż solarny na etykiecie), to szczep absolutnie niezwykły i w Polsce dotychczas najbardziej rozpowszechniony, choć oczywiście wino z niego w każdej winnicy jest jedyne w swoim rodzaju. Najsłodsze winogrona, których cukrów nie powstydziły by się najcieplejsze regiony Europy. W roku 2018 zbieraliśmy Solarisa już pod koniec sierpnia! Wino o bardzo niskiej kwasowości przyjemnym, świeżym aromacie ananasa i orzechów laskowych oraz barwie zdecydowanie ciemniejszej niż pozostałe nasze białe wina.

Od grudnia 2019 dostępny także SOLARIS Orange 2018 słodki leżakowany w beczce.

FIONNA (aromatyzowane Cuvee)

Wino białe półsłodkie

Fionna czyli biała po celtycku – jak kolor wina, jak aromaty białych kwiatów, które nietrudno w niej znaleźć. Niezwykły i delikatny aromat kwiatów czarnego bzu i dzikiej róży. Fionna to zawsze pierwsze wino (nigdy wcześniej nie wiemy który sczep czy mieszanka będzie w danym roku reprezentować to wino), które jest gotowe w grudniu przed Świętami Bożego Narodzenia, robione specjalnie z tej okazji, szczególnie smakuje Paniom.

SOLARIS (wino koloru pomarańczowego – Limited Edition)

Wino pomarańczowe słodkie

Solaris (czyli słoneczny stąd krzyż solarny na etykiecie), to szczep absolutnie niezwykły i w Polsce dotychczas najbardziej rozpowszechniony, choć oczywiście wino z niego w każdej winnicy jest jedyne w swoim rodzaju. Najsłodsze winogrona, których cukrów nie powstydziły by się najcieplejsze regiony Europy. W roku 2018 zbieraliśmy Solarisa pólsłodkiego już pod koniec sierpnia! Wino o bardzo niskiej kwasowości przyjemnym, świeżym aromacie ananasa i orzechów laskowych. Owoce przetrzymane jeszcze 4 tygodnie na krzakach nadają winie  ciemno żółtej barwy lekko rodzynkujących się jagód. Jeśli do tego leżakować je w dębowej beczce po czerwonym winie przez 8 miesięcy, to efekt mocno zaskakuje – wino jest pomarańczowe!

WINA CZERWONE I RÓŻOWE

REGENT

Wino czerwone wytrawne

Bardzo ciekawe wino o niesamowicie intensywnym kolorze w stylu win hiszpańskich, w smaku i aromacie wyczuć można lekką owocowość ( wiśnie, porzeczki) i delikatne, trudne do określenia coś … jakby cygaro, tytoń. Regent ma bardzo niską kwasowość co powoduje, że wino choć całkowicie pozbawione cukrów resztkowych (poniżej 1 g/l) jest bardzo delikatne w smaku. Jak wszystkie nasze wina czerwone – leżakowane w dębowych beczkach barrique, stąd lekko wyczuwalna dębowa tanina – dla wymagających koneserów.

PINOT NOIR

Wino różowe półwytrawne

Właściwie to nie wiadomo czy to mocno różowe wino czy też słabo czerwone, ale wiadomo, że ma niesamowity, ciekawy, złożony aromat w którym przeważa lukrecja, suszona śliwka i mniej intensywne czerwone owoce – truskawka, czerwona porzeczka, malina. Bardzo krótko macerowane skórki dają pyszny smak, zdecydowany, ale nie ciężki jak w winach czerwonych. Bardzo ładna etykieta sprawia że wino będzie doskonałym prezentem, zwłaszcza że prawie każdy słyszał o szczepie Pinot Noir.

MERLOT

Wino czerwone półwytrawne

Delikatne w smaku półwytrawne wino o dobrze zbilansowanych kwasach. Byliśmy pełni obaw czy uda się w naszych warunkach klimatycznych (wina Merlot w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki). Czuje się świetnie, czaruje łagodnością, zdecydowanym kolorem i nutami czerwonych owoców, głownie maliny, truskawki i delikatną suszoną śliwką. Maceracja na zimno nadaje mu wspaniałej delikatności a leżakowane w beczce z francuskiego dębu podkreśla mu charakterystyczną, ale nie agresywną nutę.

Półsłodkie jest bardziej taniczne i zdecydowane w smaku co doskonale łagodzą wyższe cukry resztkowe – idealne dla miłośników Kagor’a.

PINOT NOIR

Wino czerwone półwytrawne

Czerwona odmiana naszego Pinot’a, zdecydowanie dłużej macerowana na skórkach, bo aż 4 tygodnie i leżakowana w francuskich dębowych beczkach. Pomimo tego jest delikatna w tym roku, bez agresywnej taniny, przeważają w nim nuty jasno czerwonych owoców – malina, czerwona porzeczka oraz intrygująca lukrecja. Wino potrzebuje dłuższej chwili żeby się ładnie otworzyć, ale potem odpłaca wykwintnym, niebanalnym i subtelnym smakiem.

„ZłOTY” MERLIN (Merlot/Regent)

Wino czerwone wytrawne barrique

Typowo wytrawne wino z naszej oferty, bardzo długo macerowane owoce (do 6 tygodni), na styl gruziński, starzone w dębowej beczce, mocne i wyraźne, charakterystyczne jak każdy Merlot, ale mocnego koloru i wyrazistości dodaje mu Regent, wytrawny znawca od razu je doceni, wyczuje także wybitnie owocowe nuty z mocną suszoną śliwką, maliną i dębową taniną, wino zdobyło brązowy medal na „I Międzynarodowym Konkursie Win w Tuchowie” w 2016 roku. Leżakowane w beczce z francuskiego dębu.

RUBEA-GOFERT

Wino porzeczkowe (z czarnej porzeczki) słodkie

Prawdopodobnie jedyne w Polsce wino macerowane ze skórkami przez 4 tygodnie i leżakowane przynajmniej 6 miesięcy w dębowych francuskich beczkach!
Prawdziwa eksplozja smaku i aromatu, uwodzi słodyczą, nazwa nawiązuje do łacińskiej nazwy porzeczki oraz polskiej odmiany Gofert, z której wino jest wyrabiane, klienci często określają je jako „smaki dzieciństwa”, rubinowo czerwone wpadające w fiolet, z wyraźnym aromatem porzeczki i lekką nutą wiśni oraz suszonej śliwki, zdobyło wyróżnienie w XVI edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Choć słodkie, z racji wysokiej kwasowości, smakuje bardziej jak półsłodkie, klienci czasem porównują je do półwytrawnego.

Grzaniec Celtycki

Wino gronowe czerwone słodkie

Wino na bazie czerwonych win gronowych wzbogacone o wywar winny z 11 składników, które powodują że wino ma bogaty, korzenny aromat i fantastycznie grzeje w chłodne, zimowe dni, gotowe do spożycia po podgrzaniu do temperatury ok. 60-70 st. C

Niektóre składniki: wino gronowe czerwone z Winnicy Celtica, kardamon, goździki, skórka pomarańczowa, cytrynowa, owoc dzikiej róży, cynamon cejloński, jabłko suszone, imbir, pieprz czarny, płatki róży, hibiskus

BRETTAN Old Barrique

Wino czerwone półwytrawne

Brettan to wyjątkowe wino typu Old Style (Old Barrique – stara beczka) a swą nazwę zawdzięcza szczególnemu szczepowi drożdży grupy Brettanomyces, które niegdyś były powszechne w starych beczkach winiarskiej Europy. To dzięki nim wino ma wyjątkowe aromaty wiejskiego podwórka czy stajni, które jednak po kilku godzinach po otwarciu butelki prawie zupełnie ulatują. Aromat wzmacniają dodatkowo tytoniowe nuty typowe dla szczepu Regent rocznika 2017 z którego wino było wyrobione.

RATAFIA wino wieloowocowe

Wino czerwone słodkie

Klasyczna hiszpańska Ratafia, to nalewka z wielu owoców, którą robi się od wiosny do późnej jesieni zasypując kolejne warstwy owoców cukrem i zalewając spirytusem. Nasz autorski przepis na Ratafię, to mocne słodkie wino z naturalnym alkoholem (15%), z 10 ślężańskich owoców, poczynając od wiosennych, aromatycznych truskawek na jesiennych jabłkach i gruszkach kończąc. W skład wchodzą także śliwki, czereśnie, wiśnie, porzeczki czarne i czerwone, maliny i brzoskwinie. Okolice Ślęży słynęły niegdyś z sadownictwa stąd też nazwa wioski na zachodnich stokach Ślęży – Sady. Teraz już ich areał drastycznie się skurczył choć nadal można je spotkać w okolicy, tak samo jak przedwojenne czereśnie wzdłuż szosy do Nasławic.

DUNIN

Wino czerwone słodkie (200% Merlot)

Wino czerwone na wzór wzmacnianych win Portugalskich. Wino ze szczepu Merlot z przejrzałych winogron, podsuszanych na krzewach w winnicy. Mocne zarówno w smaku jak i aromacie oraz alkoholu. Klasyczny Merlot, którego tutaj jest ponad 100% Nasz dunin to wino niezwykłe jak postać Piotra Włostowica zwanego właśnie Duninem. Władca śląski z rodu Łabędziów, palatyn, komes, prawa ręka Władysława Krzywoustego – człowiek legenda, który sprowadził z Flandrii zakonników do kościoła na szczycie Ślęży. Włodarz okolicznych ziem i właściciel pięknego zamku w Sobótce Górce. Wino doskonałe na elegancki prezent – prawdopodobnie jako jedyne w Polsce posiada etykietę z forniru z drewna egzotycznego Jatoba z grawerem laserowym.